Erkek Örgü Hırka Yapılışı

Örgü işi denildiği zaman daha çok bayanları ilgilendirdiği için çıkan sonuçta bayanlara özgü şeyler olabiliyor. Hem erkekler için örgü işinden giyilebilecek şey çıkması bayanlara göre daha az ihtimal. Ama elbette yelek, kazak, bere, eldiven  gibi kıyafetler ve araçlar erkeklere de uygun. Bu yazımızda da sizlerle erkekler için örebileceğiniz bir örgü yelekten bahsedeceğim. Kısaca yapılışını anlatmaya çalışacağım.

  1. Boyutlar size kalmakla birlikte tarif standart şekilde yapılacaktır. 56 ilmek örün. 1 ters 1 düz lastik yapınız. Lastik bittiği zaman 10 ilmeği şişin başından bir iğne yardımıyla ayırınız.
  2. 26 ilmek düz örüyoruz. 1 ters 1 düz ilmek ve sonra 6 ters ilmek 4 düz ilmek ve yine 6 ters ilmek ve 1 düz ilmek örüyoruz. Sonra 2 ters ilmek örüyoruz. Küçük bir not arka kısımda tersleri düz düzleri de ter öreceğiz.
  3. 2 ilmek düz örün sonraki 2 ilmeği çapraz alın düz örün. 6 ilmek ters ve 4 ilmek düz şeklinde iki şerli alarak çapraz olacak şekilde örünüz. 6 ilmek ters ve 1 düz sonra 2 ters örüyoruz.
  4. 4 düz 2 ilmek çapraz düz şeklinde ör. 5 ilmek ters sonraki ilmek çapraz al düz ör arada kalan ilmekler ters yukarda bahsettiğimiz gibi 2 ilmeği çapraz alacağız ama diğerlerinin ters yönünde olacak. 5 ilmek ters 1 düz 2 ters ör.
  5. 4 ters ör 1 ilmek çapraz al düz ör.
Tavsiye Yazı:  Çift Örgü Nasıl Yapılır?

Örgü bu şekilde kendini tekrar ediyor. Galerimizden kontrol edebilirsiniz. Galerimizde ayrıca erkek yelek modellerini de bulabilirsiniz. O yelek modelleri bu yazıda anlatılanlardan farklıdır.

Ayrıca geçen gün bahsettiğim Motifli Örgü Elbise Nasıl Yapılır? yazımda ELBİSE ve motifli örgü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ediyorum.


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir